Defi’da işlem yapmak için öncelikle kontrolün sizde olduğu bir cüzdana ihtiyacınız. Ben kendi işlemlerim için MetaMask’i tercih ettim. Bu yazıda da nasıl metamask cüzdan açılır bunu anlattım.

Bu yazıda kendi metamask yüklemimi gösterdim. Benim veya sizin hatalarınızdan dolayı yaşayabileceğiniz maddi kayıplardan sorumlu olmadığımı belirtirim. Blokzincir işlemleri merkeziyetsizdir ve ufak bir hata, geri dönülmez maddi kayıplara neden olabilir.

Metmask cüzdanı nasıl kurulur? Chrome’a nasıl eklenir?

1)Öncelikle https://metamask.io/download.html adresine gidiyoruz.

2)Install MetaMask for Chrome butonuna tıklıyoruz. Bu buton bizi chrome web store sayfasına https://chrome.google.com/webstore/detail/metamask yönlendiriyor.


Piyasa hareketliyken kripto paralarda hacmin arttığını biliyoruz. En yüksek hacimler piyasa sert yukarı giderken veya sert geri çekilirken yaşanıyor. Fiyatlamada durağan bir dönemde borsalardaki işlem hacmi de azalıyor. Bu tür dönemlerde kripto para almak isteyen yatırımcı bu fiyattan alma taraftarı olmuyor. Satmak isteyen yatırımcı da istediği fiyata gelene kadar kripto parasını elinde tutuyor. Gözle çok açık bir şekilde gözlemlenebilen bu hareketi bir alt detayında analiz edeceğiz. Acaba piyasa yukarı yönlü hareketlerde, aşağı yönlü hareketlere göre daha yüksek hacim yapıyor olabilir mi? Bunun için Bitcoin fiyat hareketlerini hacim ile kıyaslayacağız. Öncelikli olarak gözle görebildiğimiz piyasa hareketliliğinin hacme yansımasının doğruluğunu ifade edelim.


Bitcoin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren dolar bazında %158 değer kazandı. Hep karşılaştırıldığı altın ise sadece %36 değer kazandı. Fark gözle görülebilecek kadar büyük.

Getiri anlamında S&P500 ile bitcoini kıyasladığımızda S&P500'ün geçen sene başından itibaren sadece %17 artış sağladığını görüyoruz. Bu, bitcoinin sağladığı getirinin sadece 1/10'u. Kurumsal yatırım şirketlerinin bitcoini yatırım fonlarına dahil etmesi Amerikanın SPK’sı diyebileceğimiz SEC’in kararına bağlı. Peki bu karar çıktıktan sonra fonlar portföylerine bitcoini eklemeye başlayacaklar mı?


Kripto paralarda, özellikle alt koinlerde, yükseliş sonrası trene atlamak çok yapılan bir strateji. Bunun nedeni, market verilerine baktığımızda bir kaç altkoinin çok fazla değerlendiğini görmemiz ve yükselişe geçen bir altkoinin daha çok yükseleceğini düşünmemiz. Aslında bu yaklaşım yanlış değil. Bu stratejiyi momentum takibi sınıfına dahil edebiliriz. Ancak momentum için sadece kapanış mumuna bakmak yeterli olmaz. Hacim ve volatilitenin takibi çok önemli. Bu verileri barındıran indikatörleri kullanmanızı, eğer momentum trade yapmak istiyor iseniz, tavsiye ederim.

Bu yazıda basit bir stratejiyi deneyeceğim. Bir ikilinin(Örn:ETHBTC,BTCUSDT) negatif(kırmızı mum) günlük kapanışını, pozitif(yeşil mum) günlük kapanışı sonrası getirilerini kıyaslıyacağım.

Strateji1: İkili dün negatif kapandı ise al…


COVID19 virüsüne önlem kapsamında ülkelerin seyahat kısıtlamaları ile en çok etkilenen veya ilk etkilenen sektörlerden biri havacılık oldu. ICAO’nun 26 Mart tarihinde yayımlanan raporuna göre Amerikanın 10 Mart tarihinde açıkladığı seyahat kısıtlaması ile Amerika-Avrupa arası uluslar arası uçuşlarda kapasite yüzde 51 oranında azaldı.


Son dönemde hareketli günler geçiren bitcoin, düşüşün ardından tekrar toparlanmaya başladı. Yazının yazıldığı sırada, 6500 USD seviyesinde seyreden bitcoin, finans piyasalarında corona virüsü etkisi ile yaşanan düşüşün ardından en hızlı toparlayan finansal varlıklardan biri oldu. Çin’in Google’ı Baidu’da son bir ay içinde bitcoin kelimesinin aranma oranı %183 oranında arttı. Peki bu bilgi bize bitcoin artışında öncü bir gösterge olabilir mi?

Warwick Universitesi Finans Profesörü Tobias Preis “Quantifying Trading Behavior in Financial Markets Using Google Trends” makalesinde Google trendleri ile hisse fiyatları arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalıştı. Analize göre, Google’da finans ile ilgili kelimelerin arama trendi artış gösterdiğinde, hisse fiyatlarının ters orantılı…


Geçtiğimiz hafta, kripto para piyasası dahil olmak üzere, korona virüs etkisi ile çok ciddi geri çekilmeler yaşandı. Bir haftada S&P500 %17, bitcoin %37 geri çekildi. Bu gibi kriz durumlarında genellikle güvenli liman olarak nitelendiren altın %11 geri geldi ve oynaklık endeksi VIX %35’in üzerine yükseldi. Oynaklığın en yüksek olduğu bitcoinin diğer finansal enstrümanlara göre daha çok düşmesi şaşırtıcı değil. Bu durum, toparlanma sırasında en yüksek getiriyi bitcoinin sağlayabileceği ihtimalini de gündeme getiriyor. Aşağıdaki grafikte bu düşüşe rağmen 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren getiri endekslerini incelediğimizde, en çok getiriye hala bitcoinin sahip olduğunu gözlemliyoruz.


ARIMA zaman serisi modeli, t zamanındaki değerin geçmiş değerler ile modellenmesidir. AutoRegressive(AR),Integrated(I) ve Moving Average(MA) kısımlarından oluşur ve p,d,q parametre değerlerini alır. AR seviyesini “p”, I seviyesini yani kaç fark alındığını “d” ve MA seviyesini “q” gösterir.

AutoRegressive(AR)

Adından da anlaşılabileceği gibi AR, kendi geçmiş verilerini kullanarak şimdiki zamanı açıklamayı amaçlayan zaman serisi modelidir. Modelin oluşturulabilmesi için serinin otokorelasyona sahip olması gerekmektedir.

x’in t zamanındaki değerini, sabit terim ile x’in bir önceki değerinin sabit beta sayısı ile hata teriminin toplamına eşitleyen AR(1)model’i yukarıda gösterilmiştir.

Moving Average(MA)


Last week Istanbul Metropolitan Municipality announced its open data platform, data.ibb.gov.tr. It was a very exciting announcement for data lovers, in Turkey. For me, It is a great opportunity to practice with geospatial data and KeplerGL. I know that with KeplerGL, I can make fascinating data visualization. I decided to use API which provides instant bus locations. If I store them for 24 hours, I can easily animate the data with KeplerGL. But in the beginning, we should prepare the data in GEOJSON format with Python.

The data format is JSON. We should turn it to a GEOJSON format.


Lahmacun, dışarıdan yemek söylenirken mutlaka aklımızdan geçer. Geçen yine yemek hazırlamaya üşendik, lahmacun yiyelim dedik. Tabi ki Yemeksepeti açıldı, başladık araştırmaya. Her açtığımızda istisnasız “lahmacun da ne pahalanmış!” yorumu ile araştırma çalışmalarımızı devam ettirdik. Beşiktaş belki eve yemek söylerken en çok seçeneğin olduğu yer. Çünkü sadece lahmacun söyleyebileceğiniz 63 farklı restoran var. Bu lahmacuncular arasında seçim yapmak açıkcası biraz zorluyor. Son söylediğimiz güzel miydi? En son söylediğimiz yer neresiydi? Geçmiş siparişlerin içinde boğulurken, en sonunda geldiğimiz nokta,yemek arama kısmından yeniden lahmacun aramak oluyor.

Ozan Kara

Quantitative Analyst at Icrypex

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store